המתנה הכי מדהימה שנתן לנו הטבע.

הצחוק וההומור הם בעיניי המתנה הכי מדהימה שנתן לנו הטבע. הצחוק בעצם דומה לבולמי הזעזועים שבמכונית. אם הוא לא היה קיים, היינו מרגישים כל אבן בדרך, כל מהמורה וקושי בחיים. אם לא היינו נעזרים בהומור, החיים של כולנו היו הרבה יותר משעממים, עצובים וגם קשים. מבחינתי, סיטואציות שבעבר היו מעוררות אצלי באופן מידי עצבים, מתח ולחץ, הפכו על ידי השימוש בהומור למצבים שניתן להתמודד עמם. בתור ילדה נחשבתי לילדה שלא יודעת לחייך, ומאז שהתחלתי להיעזר בצחוק ובהומור, אני בהחלט יכולה לומר שחל שיפור עצום באיכות החיים שלי.

רוצים עוד...

ורד אלה – רוח צחוק
מדריכה רוחנית להעצמה אישית (ייעוץ והכוונה, תהליכי העצמה אישית)
מפגש אישי - קריאה בקלפי טארוט, אימון לחיים - להתחבר לעצמנו , הרצאות סדנאות וקורסי טארוט צחוק.
טלפון: 050-7656007
דוא"ל: vered@veredella.com 

חשיבות הצחוק

חשיבות הצחוק

עייפתם מהפסימיות? נמאס לכם מכל הנבואות השחורות? חיי היומיום עמוסים במטלות ובצורך להספיק ואתם מלאי חרדות ותסכולים?
כל מה שעליכם לעשות הוא לקחת את החיים בקלות, לחייך יותר, ופשוט לצחוק. הכי כייף לחיות בצחוק – זה טוב לבריאות, לנשמה ולנפש.
לצחוק יש השלכות משמעותיות על החיים שלנו... אם נצחק בחיים אז כל דבר ייראה פחות נורא משהוא באמת והחיים מקבלים גוון חיובי ומאיר.

צחוק והומור הם המצאה יעילה וזולה, וניתן להשתמש בהם בכל שעות היממה ללא הגבלה. זוהי המצאה שעוזרת לכולנו לשפר את ההרגשה ולהירגע ואז גם להפוך לסבלנים וליצירתיים יותר. הצחוק שייך לתחום הרפואה המוענת. הצחוק אינו רק ביטוי למצב רוח טוב, או לגילוי של הנאה ושעשוע, אלא יש לו גם איכויות מרפאות. מתח, פחדים, מחשבות שליליות, צער יכולים לפגוע בבריאות שלנו אבל חיוך, צחוק ושמחה משחררים ומשפיעים על הגוף ועל הנפש כאחד ומשפרים את איכות חיינו: 
הצחוק מחזק את המערכת החיסונית בגוף - המערכת החיסונית שלנו משחקת תפקיד חשוב בשמירה על בריאות הגוף, הגנה מפני זיהומים, אלרגיות ומחלות הסרטן. כאשר אנו צוחקים, הצחוק מגדיל את מספר התאים הלבנים בדם ועל ידי כך מגדיל את רמת הנוגדנים בגוף המגינים מפני וירוסים וחיידקים.
תרגול של צחוק, בצורה תמידית, מאפשר לגוף לספק תרופות משלו ומראה על ירידה משמעותית בתדירות בה חלו בשפעת, כאבי גרון וזיהומי חזה אחרים. הוא מגדיל את הספקת הדם לאיברים הפנימיים בגוף ומייעל את פעילותם. ההשפעה של הצחוק על מערכת החיסון בגוף, הינה בעלת משמעות גדולה יותר בכל הנוגע למחלות קטלניות כמו איידס וסרטן.

משכך כאבים - יש קשר הדוק בין כאב להומור. ההומור נובע פעמים רבות מכאב ואנחנו משתמשים בו כדי להקל על סבלנו. וזו הסיבה שרופאים רבים החלו לחקור את השפעת הצחוק וההומור על מכאובי הנפש והגוף כאחד. הצחוק מגדיל את רמות האנדורפינים בגוף שלנו ובעקבות כך מסייעים רבות בהפחתת עוצמת הכאב. נורמן קאזין, עיתונאי אמריקאי, שסבל ממחלה חשוכת מרפא בעמוד השדרה, החלים ממחלתו אודות לצפייה בסרטים מצחיקים, סטנד אפ וספרי קומיקס בזכות שראה נתרם רבות מתרפיית הצחוק, בשעה שתרופות נגד כאבים כבר לא הצליחו לסייע לו.

התמודדות עם סבל – הצחוק מקל על סבלנו בחיים וגם בעת מחלה. האדם אינו בוחר אילו רגשות יעלו בו כשהוא מתמודד עם הנושאים המטרידים בחייו, והוא גם אינו שולט על העוצמה בה הוא חש אותם, אבל הוא כן יכול לבחור להחליט לצחוק עם הרגשות הללו, ובכך לקצר את משך זמן הסבל הנגרם לו כתוצאה מהם.

נוגד מתח (Anti Stress) - הצחוק הוא כלי טבעי של הגוף לשחרור מתחים ולחצים. הצחוק משחרר את השרירים בגוף, מרחיב את כלי הדם, מגדיל וממריץ את זרימת הדם לכל הגוף האיברים. כאשר אנו צוחקים יורדים בגוף הורמוני המתח ועולים האנדורפינים אשר מלבד היותם משככי כאב הם אלה אשר גורמים לנו לחושים שלנו להתמזג ללא מאמץ לרגע של זרימה והרמוניה, ראש נקי ממחשבות, הרגשת עוצמה, אופטימיות, שלווה, רוגע, התעלות רוחנית, אושר ושמחה. הצחוק הוא הצורה הקלה ביותר של מדיטציה, אשר מביאה אותנו להרפיה מיידית.

דיכאון, חרדות והפרעות פסיכוסומטיות - המתחים והלחצים המאפיינים את החיים המודרניים, משפיעים קשות על הגוף, הנפש והמוח. הצחוק עוזר לנו להתמודד עם מחלות או הפרעות נפשיות, פחדים, חרדות, דיכאונות, התמוטטות עצבים, נדודי שינה מכיוון שהיכן שיש שמחה אין עצב, אין דיכאון ואין פחד. האנדורפינים אשר משתחררים בגופנו בזמן הצחוק, הם אלה אשר משחררים את כל התופעות האלה וגורמים לנו לתחושת אופטימיות, שמחה, יצירתיות, אופוריה ותחושה שהכול אפשרי. אנשים שלקחו תרופות מרגיעות ואנטי-דיכאוניות מדווחים על שינה טובה יותר וירידה במצב הדיכאוני בעקבות השתתפותם במפגשי צחוק.

הקלה במקרים של אסטמה וברונכיט - הצחוק הוא אחד התרגילים הטובים ביותר עבור אלה הסובלים מאסטמה וברונכיט. הצחוק משפר את רמות החמצן בדם ואת נפח הריאות. הצחוק מגדיל את רמות הנוגדנים בקרומים הריריים של מעברי הנשימה, ועל ידי כך מקטין את הסיכוי ללקות במחלות חזה זיהומיות. כמו כן, הצחוק, מייצב את מערכת הניקוי הנורמלית של רירית הסימפונות. המתח הינו גורם נוסף אשר יכול לגרום להתפרצות של התקף אסטמה. על ידי הורדת המתח בגוף, הצחוק יכול לשפר את הפרוגנוזה של המחלה.

לחץ דם גבוה ומחלות לב - הגורמים ללחץ דם גבוה ולמחלות לב הם לחץ ומתח. הצחוק משמש כתרופה מונעת ללחץ דם גבוה ולמחלות לב. תרגול של צחוק מאפשר שליטה טובה יותר בלחץ הדם ומעכב את ההתדרדרות והחמרת המצב. הצחוק מקטין לחץ דם גבוה בעקבות ירידת כמות הורמוני המתח המופרשים אל תוך הגוף תוך כדי צחוק, משפר את זרימת הדם והספקת החמצן ללב.

פעילות ספורטיבית - הצחוק יכול לשמש כתרגיל חימום נפלא לפני כל פעילות ספורטיבית מאחר שהוא מעלה את תחושת ההרפיה והרוגע בגוף ולכן גם יכול לסייע לביצועים טובים יותר בספורט. אחד היתרונות הבולטים של הצחוק עבור כולם הוא תחושה כללית טוב בעקבות שאנחנו מכניסים יותר חמצן לגוף. לאחר רבע שעה של תרגול צחוק מרבית האנשים מרגישים אנרגטיים ורעננים. ניתן להשוות את הצחוק לכל פעילות אירובית אחרת, אלא שכאן אין צורך בבגדים ונעלי ספורט, אין צורך להיות חברי מועדון ספורט, לא צריך להזיע את הנשמה על מכשירי הספורט, אין צורך לחשוב איך אני נראה ומה חושבים עלי. לדבריו של דר' וויליאם פריי, דקה אחת של צחוק שווה לעשר דקות של פעילות במכון כושר. במילים אחרות, הצחוק מעורר את מחזור הדם ומאיץ את קצב פעימות הלב, ומשתווה לכל פעילות אירובית רגילה אחרת שאתם מכירים. יתרה מזו, הצחוק מתאים לאנשים בעלי מוגבלות תנועתית, ולגם לאלו המרותקים למיטה או לכסא גלגלים.

חיזוק שרירי הפנים - הצחוק הוא תרגיל מצוין עבור שרירי הפנים. הוא מעצב את שרירי הפנים ומשפר את הבעות הפנים. כאשר אנו צוחקים הפנים שלנו מאדימות בגלל זרימה מוגברת של דם לאזור, אשר מזינה את עור הפנים וגורמת לו לקרון. אנשים צוחקים נראים שמחים ואטרקטיביים יותר. במהלך הצחוק נסחטים בלוטות הדמעות, המלחלחות את העיניים ומעניקות להם ברק ייחודי.

יחסים בינאישיים - הצחוק מקרב בין אנשים ומשפר קשרים בינאישיים. הצחוק בקבוצה מעניק הזדמנות למפגש עם אנשים בעלי "ראש פתוח" עם תפיסת עולם חיובית ומגלים אכפתיות אחד כלפי השני. בעת תרגול צחוק בקבוצה קיימת אחווה בין כל החברים, נוצרת אינטימיות וקירבה, היכרות עמוקה, מרחב בטוח לשתף את החברים ברגעים שמחים ועצובים. במפגש צחוק קבוצתי מקבלים אחד את השני בפנים מחייכות ומגע אנושי חם ומלטף.

שינוי בחשיבה - הצחוק מאפשר הכנסת מימד של קלילות לתוך חיי האדם. ההכרה ביכולת לבחור לצחוק גם אם אין שום סיבה מוצדקת לעשות כן, מאפשרת לאדם להבין שיש לו את היכולת לבחור כיצד להגיב למה שקורה לו. הסתכלות קלילה יותר על העולם בהכרח נותנת לו הרגשה טובה ונעימה יותר. הצחוק מאפשר פירוק פיזי של מתחים וכאבים הנגרמים תחושות פיזיות הנקשרות לאמונות ומחשבות ספציפיים של האדם. הצחוק מאפשר לאדם לראות את הבעיות והקשיים בראייה אופטימית ומחויכת יותר. כמו שאמר ברנרד שואו "אנשים המתקדמים בעולם הם האנשים הקמים בבוקר, מחפשים את הנסיבות המתאימות להם, ואם אינם מוצאים אותן, יוצרים אותן".

הגברת הביטחון העצמי - חיזוק הביטחון העצמי וצמצום הפחד נובעים מתחושת הרפיה גבוהה המושגת אחרי גל של צחוקים. כאשר אנו צוחקים בקבוצה אנו משתחררים מכל העכבות ותוך פרק זמן קצר, אנו הופכים לאנשים חברותיים ופתוחים יותר ופחות שמרניים. כמו כן, הצחוק בקבוצה מסייע בפיתוח האישיות ומיומנויות מנהיגות.

צחוק בבית הספר - בתור ילדים קטנים אנחנו צוחקים כ- 300 פעמים ביום לפחות וככל שאנחנו מתבגרים אנחנו צוחקים כ- 15 פעמים ביום. למה?
הירידה החדה בכמות הצחוקים של הילדים מתרחשת בגיל שש, כאשר ילדים מתחילים ללמוד בבית הספר. ילדים מגיעים מגן הילדים עם נטייה טבעית לצחוק בכל מצב, ואז נתקלים באחד המשפטים המוכרים של מורות: "אולי תספר לנו מה מצחיק אותך, שגם אנחנו נצחק?". מה שעצוב הוא, שהן לא באמת מתכוונות שגם הן רוצות לצחוק. משהו בצחוק של ילדים מפריע למורים ולא בצדק. באופן כללי יכולת הומוריסטית היא לא יכולת שמכירים בה או מקדמים אותה בבית הספר. ילד בעל כישורים ספורטיביים נשלח לנבחרת הספורט, ואילו ילד בעל יכולת להצחיק את חבריו לכיתה – נשלח למנהל. יכולת הומוריסטית היא כלי יעיל במיוחד, התורמת בניהול יחסי אנוש בכיתה. כאשר אנחנו גורמים לאדם אחר לצחוק אנחנו חולקים איתו רגע פרטי ומיוחד של הבנה משותפת. בעזרת צחוק ניתן להפיג מתח שהצטבר, לשנות כיוון, להפוך חיסרון ליתרון, לשכנע, ללמד ואפילו להעביר ביקורת בצורה נעימה יותר. תלמידים שצחקו בשיעור הם עירניים יותר ויזכרו טוב יותר את הנלמד.

אנרגיית הצחוק נחשבת למאמץ הבריא היותר של גופנו. זו אנרגיה זולה, חסכונית וחברותית לסביבה. הבה נשתמש בה לעיתים קרובות ככל שאפשר. זו אנרגיה שניתנת לנו חינם וכאשר אנו מעניקים אותה גם לאחרים, הרווח יוצא כפול ומכופל.

הצחוק וההומור הם בעיניי המתנה הכי מדהימה שנתן לנו הטבע. הצחוק בעצם דומה לבולמי הזעזועים שבמכונית. אם הוא לא היה קיים, היינו מרגישים כל אבן בדרך, כל מהמורה וקושי בחיים. אם לא היינו נעזרים בהומור, החיים של כולנו היו הרבה יותר משעממים, עצובים וגם קשים. מבחינתי, סיטואציות שבעבר היו מעוררות אצלי באופן מידי עצבים, מתח ולחץ, הפכו על ידי השימוש בהומור למצבים שניתן להתמודד עמם. בתור ילדה נחשבתי לילדה שלא יודעת לחייך, ומאז שהתחלתי להיעזר בצחוק ובהומור אני בהחלט יכולה לומר שחל שיפור עצום באיכות החיים שלי.

ברשתות החברתיות