המתנה הכי מדהימה שנתן לנו הטבע.

הצחוק וההומור הם בעיניי המתנה הכי מדהימה שנתן לנו הטבע. הצחוק בעצם דומה לבולמי הזעזועים שבמכונית. אם הוא לא היה קיים, היינו מרגישים כל אבן בדרך, כל מהמורה וקושי בחיים. אם לא היינו נעזרים בהומור, החיים של כולנו היו הרבה יותר משעממים, עצובים וגם קשים. מבחינתי, סיטואציות שבעבר היו מעוררות אצלי באופן מידי עצבים, מתח ולחץ, הפכו על ידי השימוש בהומור למצבים שניתן להתמודד עמם. בתור ילדה נחשבתי לילדה שלא יודעת לחייך, ומאז שהתחלתי להיעזר בצחוק ובהומור, אני בהחלט יכולה לומר שחל שיפור עצום באיכות החיים שלי.

רוצים עוד...

ורד אלה – רוח צחוק
מדריכה רוחנית להעצמה אישית (ייעוץ והכוונה, תהליכי העצמה אישית)
מפגש אישי - קריאה בקלפי טארוט, אימון לחיים - להתחבר לעצמנו , הרצאות סדנאות וקורסי טארוט צחוק.
טלפון: 050-7656007
דוא"ל: vered@veredella.com 

מה זה טארוט

מה זה טארוט?

קלפי הטארוט (TAROT) הם מערכת של 78 קלפים ששימושו בעבר למשחק ואף להגדת עתידות וכיום משמשים גם לייעוץ אישי, פיתוח עצמי ולהתפתחות רוחנית. תורת קלפי הטארוט הינה פילוסופיה המלמדת אותנו להסתכל על החיים שלנו ברובד המעשי והרוחני. ציורי קלפי הטארוט הלקוחים מסמלים, פילוסופיות ואומנות שונות (קבלה, נומרולוגיה, אסטרולוגיה, סמלי טבע, תורת הצבעים, אלכימיה ועוד) מייצגים את החלקים מהם האדם מורכב, הלך הרוח ומצב פסיכולוגי של האדם, מצבים אנושיים מחיי היומיום, רצונות ופוטנציאל שטמונים באדם. הקלפים יכולים להצביע על כישרונות ויכולות חיוביים וייחודיים שיש לאדם, ובד בבד להציף אצלו את אותם היבטי חיים הדורשים תיקון, תחומים בהם הוא מאבד אנרגיה ואשר מעכבים את ההתפתחות האישית שלו. באמצעות קלפי טארוט ניתן לקלף שכבות של חוסר ידע, אשליות, הכחשות, חוסר וודאות ולחשוף את האמת על מנת להבין טוב יותר את עצמנו, להניע תהליכי שינוי בחיים, למצוא פתרונות חדשים ויצירתיים למצבים בהם אנו מרגישים "תקועים", לקבל מידע והדרכה לגבי מצבים שקורים לנו בכל תחומי החיים ולבחור את נתיב חיינו בצורה הטובה ביותר כדי לחיות חיים מאושרים.

מקור המילה טארוט

ישנם מספר גרסאות לפירוש השם אך בכולם אנחנו נראה את השורש TARO. יש הטוענים שמקור המילה "טארוט" הוא מהמילה המצרית טה-ראש, שפירושה הדרך המלכותית. אחרים טוענים שהשם נגזר מהמילה הלטינית "רוטה" המופיעה בקלף גלגל המזל ופירושה גלגל, מחזוריות של גלגל הזמן, מעגל החיים מלידה עד מוות. אם נהפוך את האותיות נגלה את המילה העברית תורה שפירושה ספר החוקים ומהווה את הקשר בין טארוט וקבלה - מראה על הקלפים כתורה העוברת מדור לדור ומכילה את כל חוכמת החיים המוות ומה שמעבר. יש הסבורים כי המילה "טארוט" נגזרת משמו של תות אל החוכמה והסדר של המצרים הקדמונים. יש הטוענים שמקור המילה במילה הצוענית הונגרית טאר שפירושה חפיסת קלפים, שמקורה במילה טארו בשפה הסנסקריט.

מקור קלפי הטארוט

מקור הטארוט אינו ידוע בוודאות מוחלטת וקיימות גרסאות רבות לגבי מקורם אולם כל חוקרי קלפי הטארוט ראו בטארוט שפה אוניברסלית אשר מגשרת בין עולמות נראים ובלתי נראים ומערכת סמלים המייצגת חיים של האדם הן ברמה המעשית של חיי היומיום והן ברמה של התפתחות רוחנית.
יש הטוענים שמקורם של הקלפים הראשונים בסין או בקוריאה במאה ה- 11 לספירה. אחדים מאמינים ,שמקורם של הקלפים בהודו, אך קלפים אלה והסמלים שעליהם אינם דומים כלל לקלפים אירופיים. במשך השנים הועבר ידע הטארוט מפה לאוזן ועם התפתחות הדפוס באירופה, במאה ה-14 הופיעו חפיסות שונות של קלפים ברחבי אירופה אשר שימשו בתחילה למשחק. הגרסה המקובלת היא שמקורם של קלפי הטארוט הינו במצרים העתיקה והם הובאו לאירופה על ידי הצוענים בתחילת המאה ה- 14. במחקרים שנעשו החל מהמאה ה- 18 על ידי קורט דה ג'בלין, אליפז לוי, אנשי מסדר שחר הזהב ועוד ניתן למצוא קשר הדוק בין טארוט ולאלמנטים שונים מהאסטרולוגיה, הקבלה, הנומרולוגיה, האלכימיה והמיתולוגיה. לפי קורט דה גבלין, ארכיאולוג צרפתי שעסק בחקר הנסתר, קלפי הטארוט הם ספר תמונות המשמר את המפתחות למגאיה של מצרים הקדומה : הוא העלה השערה כי 22 קלפי המערכת הראשית היו שרידי הספר של תות אל החוכמה והסדר המצרי והאמין שקלפי הטארוט תיארו את בריאת העולם וסודות היקום. אליפז לוי פילוסוף וקבליסט מהמאה ה – 19 התאים את 22 קלפי המערכת הראשית לאותיות הא"ב העברי, ואת ארבע הסדרות המשניות של הטארוט הוא התאים לארבע אותיות השם המפורש. אנשי מסדר שחר הזהב התאימו את קלפי הטארוט לסמלים מתרבויות שונות ולמבנה "עץ החיים מהקבלה: עשרת הקלפים הממוספרים של הסדרות המשניות התאימו לעשר הספירות ו- 22 הדרכים בעץ מקבילות ל- 22 קלפי המערכת הראשית. הדימויים של הטארוט נחשבו על ידי חוקרי הנפש קרל יונג וזיגמונד פרויד כטיפוסים (ארכיטיפים) בסיסיים או צורת מחשבה הקיימים בתת מודע הקולטיבי וכתבנית פסיכולוגית של נפש האדם.

מבנה קלפי הטארוט

חפיסת קלפי טארוט מכילה 78 קלפים המחולקים ל- 22 קלפי הארקנה הגדולה (מערכת ראשית), 42 קלפים ממסופרים ו- 16 קלפי חצר המהווים את קלפי הארקנה הקטנה (מערכת משנית). למרות שישנם סוגים רבים של קלפי טארוט, פירוש קלפי הטארוט הוא קבוע, כלומר לא משנה אם קלף מסוים מצויר בחפיסות קלפים השונות בצורה שונה משמעותו תהיה אותה משמעות. לכל קלף יש את המשמעות שלו המושפע מסמלים, פילוסופיות שונות ותורות אזוטריות (אסטרולוגיה, נומרולוגיה, חמשת היסודות, השם המפורש עץ החיים וחמשת העולמות מהקבלה, חמשת חומשי תורה, תורת הצבעים ועוד). קלפי הארקנה הגדולה מראים על עולם הרוח ומוטיבים אוניברסליים בחוויה האנושית. קלפי הארקנה הקטנה מראים על סיטואציות חיים יומיומיות.

הארקנה הגדולה מונה 22 קלפים כאשר כל קלף מזוהה במספר רומי ובשמו הכתוב. ובנוסף כל קלף מראה על מזל או כוכב אסטרולוגיים ואותיות האלפבית. קלפי המערכת הראשית מראים על עולם הרוח, עקרונות חיים, אופיו וצורת חייו של האדם, תהליכים פנימיים ורוחניים אותם חווה האדם במהלך חייו, שיעור ומסע רוחני אותו אנו אמורים לעבור כדי להגיע להארה, רצון שמתעורר, תשוקה, השגחה עליונה שמהווה את הליווי הרוחני הגבוה יותר למה שהאדם עובר בחייו. 22 קלפי הארקנה הראשית מייצגים את מסע הנפשי והרוחני שכל אחד מאתנו עושה שבו אנו יכולים לגדול ולהתפתח כאשר השוטה מתחיל את הדרך שהוא מספר אפס או בלתי ממוספר וקלף העולם (21) משלים את המעגל, אחריו אנו חוזרים שוב לאותו התהליך אבל הפעם ברמת מודעות גבוהה יותר.

הארקנה הקטנה מונה 56 קלפים המחולקים לארבע סדרות המורכבות מעשרה קלפים ממוספרים (מאס ועד עשר) וארבעה "קלפי חצר" נסיך, אביר, מלכה ומלך. את 56 הקלפים של ה"ארקנה הקטנה" אפשר לראות בקלפי המשחק הרגילים המונים 52 קלפים + ג'וקר אשר שמשו את הצוענים לגילוי העתיד. קלפי המערכת המשנית מהווים את המימוש או אי המימוש בעולם החומר, נותנים מידע נוסף על החיים הפיסיים של האדם (יחסים אישיים, עבודה, מצב כספי, בריאות ועוד), מבהירים לשואל האם אותם רעיונות הקיימים ברוח מתממשים בעולם החומר.

סדרת השרביטים/המוטות מקבילה לסדרת התלתן בקלפי משחק רגילים ומייצגת את עונת אביב, יסוד האש, אות י' בשם המפורש ספירת חוכמה ועולם האצילות בקבלה, ספר שמות בחמשת חומשי תורה, מזלות האש (טלה, אריה וקשת). קלפי סדרת המטות מראים על מרץ, כוח, התלהבות, שובבות, חיוניות, הרפתקנות, פעולה, עשייה, יוזמה, ביטחון עצמי, לקיחת סיכונים, מנהיגות, חופש, רצון, יצריות, סקס, גבריות, אנוכיות, אגרסיביות, צורך במימוש דברים חבויים ומטרות אישיות, קבלת החלטות חיוביות, צורך לתרגם רעיונות למעשים.

סדרת גביעים מקבילה לסדרת לבבות בקלפי משחק רגילים ומייצגת את עונת הקיץ, יסוד המים, ספירת חוכמה אות ה' ראשונה בשם המפורש ועולם הבריאה בקבלה, ספר ויקרא בחמשת חומשי תורה, מזלות המים (סרטן, עקרב ודגים). קלפי סדרת גביעים מראים על העולם הרגשי והנפשי שלנו, מה מסתתר בנבכי נפשו של האדם, אהבה, סיפוק או חוסר סיפוק, תקוות, פחדים, התנסות רוחנית, תת מודע, יחסים אנושיים, תכונות ודפוסים של מערכות יחסים, קשרים רומנטיים, ענייני משפחה, פריון, פנטזיה.

סדרת חרבות מקבילה לסדרת העלה (פיק) בקלפי משחק רגילים ומייצגת את עונת הסתיו, יסוד אוויר, אות ו' בשם המפורש ספירת תפארת ועולם היצירה בקבלה, ספר במדבר בחמשת חומשי תורה, מזלות האוויר (דלי, תאומים ומאזניים). קלפי סדרת חרבות מראים על חשיבה, הלכי הרוח שמלווים אותנו, הגיון, אינטלקט, הבנה, תקשורת, לימודים, מלחמות, יכולת להילחם ולעמוד על שלנו, אפשרות להחליט ולחתוך דברים, תפנית משמיים שמטרתה היא להביא את האדם ליצור שינוי ולא להמשיך לבזבז אנרגיה. סדרה זו קשורה גם למצבים המובילים לחוסר הרמוניה, אומללות, פורענות, חורבן והרס. המחשבה חשובה לנו מאד אך היא יכולה להיות גם הרסנית עבורנו אם אנו פועלים בניגוד לחכמה הפנימית שלנו.

סדרת המטבעות מקבילה לסדרת היהלום בקלפי משחק רגילים ומייצגת את עונת החורף, יסוד אדמה, מזלות אדמה (שור, בתולה וגדי), ספר דברים בחמשת חומשי תורה, אות ה' אחרונה בשם המפורש ספירת מלכות ועולם העשייה בקבלה. קלפי סדרת מטבעות מראים על החומריות והמעשיות בחיינו, גישה מעשית, כל דבר שאפשר לגעת בו או לממש אותו, משאבים פיזיים המצויים בידינו, חיי העולם הזה, כסף ורכוש, מסחר, עבודה וקריירה, אירועים, עניינו הגוף ובריאות, מראה חיצוני, טבע, מקום מגורים, מעמד חברתי, רווח והפסד, שמרנות, איטיות, התעסקות האדם במה שחושבים עליו אחרים.

16 קלפי החצר משמשים כגשר בין קלפי הארקנה הגדולה לקלפי הארקנה הקטנה ומייצגים פן מסוים באופיו של השואל עצמו, הזדמנויות הנקרות בחיינו או אירוע ספציפי. המלכים מייצגים אנרגיה זכרית, הקורא יבין שהשואל פסיבי ורק אם יקרה משהו הוא יפעל. המלכות מייצגות אנרגיה נשית אקטיבית, הפעולה עצמה, ביצוע, אנרגיה נשית שיש בה המשכיות, יציבות, שמירה על הקיים, ההזדמנות יכולה להגיע לשלב הביצוע. הנערים (הנסיכים) מייצגים התחלה ותובנות חדשות, הנסיך הצעיר בבית המלוכה לכן הוא חסר ניסיון, ידע או תבונה כיצד להתמודד עם האתגר אותו הוא מייצג. האבירים מייצגים התבגרות מביאים את השינוי לחיי השואל, מעוררים את השואל במצב אתגרי בחיים, תנועה ופעילות, מימוש ההזדמנות יביא לתובנות חדשות בשואל.

קלפי הטארוט מראים על פוטנציאל לעתיד בלבד, למרות שמקובל לחשוב שהם מראים מה יהיה בעתיד ומהו גורל השואל (בעבר נחשבו הקלפים ככלי לניבוי העתיד). אך לא בנבואות אנו מתעסקים, אלא בתהליכי החיים שלנו. קלפי הטארוט משקפים מצבים בחיים בנקודת זמן מסוימת ונותנים אופציות עתידיות. הם אינם מחליטים ואינם בוחרים בשבילנו כלום. הקלפים קיימים כדי לעזור לנו להיות מודעים לתהליכים שעוברים עלינו. חשוב מאוד להבין שהבחירה וההחלטה הו בידינו ואף ישות חיצונית לא יכולה לנהל לנו את חיינו ולהחליט בשבילנו מה יהיה או מה לעשות. עובדה זו לא תמיד ברורה לבאים להיוועץ בקלפי הטארוט.

ברשתות החברתיות